Novinky

Tisková zpráva: Po D1 přijede do Prahy Putin

3. října /

V Praze 1. října 2017

Po D1 přijede do Prahy Putin

Od 19. do 21. října bude v KD Mlejn v pražských Stodůlkách hostovat brněnské Divadlo Líšeň. Soubor, který dlouhodobě ve své tvorbě reflektuje mimo jiné i lidskoprávní a politická témata, odehraje v Praze ve třech dnech tři různá představení. Po „jevištní reportáž“ Putin lyžuje inspirované knihou Ruský deník Anny Politkovské a po Hygieně krve, hře vycházející ze vzpomínek lidí, kteří prožili holocaust, budou moci diváci v pražské premiéře vidět i představení Mazel a Sakumprásk - frašku o moci, která groteskně zobrazuje aktuální společenskou a politickou situaci v České republice.

První ze série představení bude dne 19. října Putin lyžuje. Jako již tradičně se představení odehraje ve vojenském stanu, který soubor rozbije přímo na velkém sále KD Mlejn. Velký psací stůl – nejvýraznější scénografický prvek uvnitř stanu – poslouží jako dějiště pro „výjevy z Ruska“ zobrazující proces nástupu Putina k moci a směřování Ruska k totalitě. Hlavním inspiračním zdrojem představení je kniha zavražděné novinářky Anny Politkovské Ruský deník. Knihu do češtiny přeložil Libor Dvořák, který bude hlavním hostem diskuze navazující po představení ve foyer. Spolu s ním přijde s diváky diskutovat zástupce Nadace Open Society Fund Praha.

20. října vystřídají matrijošky a putinovské Rusko kovové loutky, šrot a ostnatý drát. V Hygieně krve zazní výpovědi vrahů i obětí: vzpomínky lidí, kteří prožili holokaust i záznamy projevů nacistických vůdců, jejichž hlavní myšlenky v téměř nezměněné formě tvoří základní obsah textů na dnešních neonacistických webech.

Obě zmiňovaná představení budou mít v dopoledních hodinách možnost vidět i studenti středních škol, pokaždé bude po jejich skončení navazovat diskuze – v případě hry Putin lyžuje přijala pozvání Radka Pudilová z OSF, po inscenaci Hygiena krve budou mít studenti jedinečnou příležitost popovídat si s paní Dagmar Lieblovou, ženou, která prošla terezínským ghettem, koncentračním táborem Osvětim-Birkenau i pracovním táborem v Hamburku.

Dekadentní eskapáda nejenom hlavních postav – příběh o tom, jak okurky přijdou o ocet, duch uříznutého  malíčku nabude sebevědomí, SMSka navštíví ruský satelit a řečnický pultík svede napínavý souboj s hladinou hluku. To slibuje poslední ze tří představení, Mazel a Sakumprásk, uváděné 21. října v pražské premiéře. Groteskní fraška o moci se inspiruje aktuálním společenským a politickým děním v naší zemi a pojmenovává fenomény naší současnosti: odcizení politiky od běžného života, zneužití veřejných institucí a prostředků jako nástrojů moci a také důsledky plynoucí z této degenerace demokratických principů.

Všechna představení začínají v 19:30.

O souboru:

Divadlo Líšeň je nezávislý profesionální divadelní soubor založený v roce 1998 v Brně.  Pro jeho osobitý styl je typická výrazná stylizace vycházející z experimentu s výtvarnem, zvukem, hudbou a pohybem. Část dosavadní produkce divadla Líšeň tvoří loutkové inscenace pro dospělé. Líšeň při své práci využívá staré tradiční divadelní postupy a formy (inspiruje se např. lidovým divadlem, orientálními způsoby jevištní práce) a objevuje nové a neobvyklé možnosti jejich použití.  Jednotlivé inscenace jsou výsledkem dlouhodobé tvůrčí práce a doba jejich vzniku se pohybuje okolo jednoho roku. Uvádějí se pak po celé republice a v cizojazyčných verzích putují po evropských festivalech.

V posledních letech se v tvorbě divadla Líšeň vymezuje intenzivně tematická linie orientovaná na lidská práva a aktuální společenská témata (inscenace realizované ve spolupráci s romskými umělci, inscenace Putin lyžuje, Hygiena krve).

 

Kontakt:

Iva-Hedvika Zýková

tel: 777 765 544

mail: hedvika@mlejn.cz

Další zprávy